Haber

Çeşmeler fiyatlandırıldı

Yaklaşık 65 bin nüfuslu Keşan’a içme suyu sağlayan 56 milyon metreküp kapasiteli Kadıköy Barajı’nın doluluk oranı 4 milyon metreküpe düştü. Keşan Belediyesi, susuzluk tehlikesine karşı Aşağı Zaferiye Mahallesi’nde 2019 yılında hizmete giren Su Parkı’nda yer alan ve Kumdere’deki kuyulardan çıkan suyun sıkıldığı 4 adet çeşmeyi fiyatlandırdı. . Su israfını önlemek için uygulama kapsamında çeşmelere para makineleri yerleştirildi.

‘KEŞAN DIŞINDAN SU ÇIKAN İŞLETMELER’

Belediyeden yapılan açıklamada, su parkında yer alan Tanıtım-3 ünitesinin bahçesindeki çeşmelerden şehir dışından gelen ticari işletmelerin su almaması için tedbir alındığı belirtildi. Kaynaklardan vatandaşların içme suyu ihtiyacını karşılamak ve su israfını önlemek. Açıklamada şunlar söylendi:

“Özellikle son zamanlarda çeşmeden alınan sularla ilgili şikayetler olması ve arabaların yıkanması üzerine onlarca bidon suyun ticari amaçla kullanıldığını da öğrendik. Suyun fiyatlandırılmasına karar verdik. Bu fiyatı sınırladık. sembolik olarak 1 liraya.Biz kar amacı gütmüyoruz uygulama tamamen suyun suistimalini önlemek amaçlı.Çeşmemizden toplanan gelirleri de KİSEV aracılığıyla ihtiyaç sahibi öğrencilerimize aktaracağız.Ülkemizde olduğu gibi ülkemizde de Keşan Tükenen su kaynaklarımıza dikkat çekmek için büyük bir kampanya başlattık ve vatandaşlarımızı su tasarrufu yapmaya çağırdık.Vatandaşlarımızı her damlası değerli olan su kaynaklarımızın dikkatli kullanılması konusunda uyarmaya devam ediyoruz. Davetimize icabet eden ve su tasarrufu yapmamıza yardımcı olan vatandaşlarımıza teşekkür ederiz.”

Çeşmelerden su alan vatandaşlar, uygulamadan memnun kaldıklarını, suyun israf edilmeyeceğini ve toplanacak paranın öğrencilere burs olarak iade edileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu