Yaşam

Nilüfer’de çiftçilere budama eğitimi

Nilüfer Belediyesi, çiftçilere budama teknikleri konusunda eğitim düzenledi. Bursa Uludağ Üniversitesi’nden Dr. Cihangir Korkmaz, çiftçilere genel budama tekniklerini ve budamada yapılan hataları anlattı.

Nilüfer Belediyesi, kentte bahçe ve balkon çiftçiliği yapan kırsal çiftçilere ve vatandaşlara verdiği eğitimleri sürdürüyor. Nilüfer Belediyesi, Ziraat Mühendisleri Odası iş birliğiyle bu kez Ayvaköy İlçesi’ndeki çiftçilere budama eğitimi verdi.

Bu yıl 11’incisi düzenlenen çiftçi eğitiminde Bursa Uludağ Üniversitesi’nden Dr. Cihangir Korkmaz, yörede yetişen meyvelerin genel olarak budanması hakkında bilgi verdi. Budama teknikleri eğitiminde kiraz, erik, nektarin, şeftali, incir ve zeytin gibi meyvelerin budanmasının nasıl yapılması gerektiği ve dikim anından yetiştiği ana kadar yapılması gerekenler anlatıldı.

Doğru budama teknikleri ile ağaçtan daha erken yaşlarda meyve alınabileceğini belirten Dr. Dünyada insanlar 2. ve 3. yaşlardan itibaren meyve toplamaya başlarlar. Fidanlar bile size dallı fidan olarak sunar. Dallanmış fidanı dikiyorsunuz ve ertesi yıl meyve vermeye başlıyorsunuz. Daha avantajlı ve daha hızlı üretime geçiş yapabilmek için bu uygulamaları yapabilirsiniz. Bu da bize budamanın önemini gösteriyor.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu