Ekonomi

Alman Makine Mühendisliği Firmalarının Yüzde 86’sı Çin Pazarına Güveniyor

BERLİN, 4 Kasım (Xinhua) — Alman Makine Mühendisliği Endüstrisi Birliği (VDMA) tarafından Cuma günü yayınlanan bir ankete göre, Alman makine mühendisliği şirketlerinin yüzde 86’sı Çin pazarına güveniyor.

304 şirketin katıldığı anket, Çin’de faaliyet gösteren Alman şirketlerinin neredeyse yarısının yakın gelecekte bu ülkedeki işlerini genişletmeyi planladığını ortaya çıkardı.

VDMA Dış Ticaret Departmanı Başkanı Ulrich Ackermann, ürünlerde kalite ve teknolojinin artmasıyla birlikte Çin’de değişen pazar dinamikleri karşısında yerel firmaların rekabet gücünün önemli ölçüde arttığını kaydetti.

Yetkili, bazı şirketlerin satış pazarlarını çeşitlendirme çabalarına rağmen diğer şirketlerin tedarik zincirlerini Çin’de yerelleştirmeyi düşündüğünü belirterek, bu şirketlerin küresel pazar için üretim yapmak yerine giderek “Çin için Çin’de” yaklaşımını izlediğini belirtti. .

Ackermann, “Makine mühendisliğinde ihtiyacınız olan hemen hemen her şey artık Çin’de, hatta alışılagelmiş tedarikçilerin bağlı olduğu şirketlerden bile satın alınabiliyor” dedi ve Çinli şirketlerle stratejik işbirliğinin de değerlendirilmesi gerektiğini ekledi.

Ackermann, “Çin şirketlerine hedefli katılım, ülkedeki inovasyon ekosistemine erişimin önünü açabilir. Bu, Avrupalı ​​makine üreticilerinin yerel teknolojilerden hızlı bir şekilde faydalanmasına olanak tanır.”

Almanya’nın Bosch Rexroth mühendislik şirketi ve Çinli Zhejiang Hechuan Technology, Perşembe günü Çin otomasyon pazarı için bir ortak girişim kurma konusunda anlaşmaya vardı. Bu kapsamda Bosch Rexroth şirketi, Çinli ortak şirkette azınlık hissesine sahip olacak.

Yeni kurulan şirketin merkezinin Şanghay’da olması planlanıyor. Bosch Rexroth Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Fechner, “Endüstriyel otomasyondaki becerilerimizi birleştirmek aynı zamanda ilgili şirketlerimizin başarılı gelişimini de destekleyecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu